Santvaros individualiems namams: gaminti statybos aikštelėje ar gamykloje?

Medines santvaros individualiems namams Individuali statyba

Nuolatos netyla diskusijos dėl statybos produktų kokybės. Kokie produktai gali būti kokybiškai pagaminti statybos aikštelėje, o kuriuos visgi geriau gaminti gamyklinių būdu? Ne išimtis ir medinės santvaros individualiems namams. Šioms atsakingoms namo konstrukcijoms dažnai mažai skiriama dėmesio tiek projektavimo metu, tiek gamybos ir montavimo metu statybos aikštelėje. Ką svarbu žinoti apie medines stogo santvaras?

Žmogaus klaidos – dažniausia prastos statybos kokybės priežastis

Medinės stogo konstrukcijos – vienas iš statybos produktų dažnai gaminamų statybos aikštelėje. Didžiausia statybos produktų, gaminamų statybos aikštelėje trūkumas – prasta kokybės kontrolė. Gamykloje produkcijos kokybės kontrolės procedūros diegiamos ilgus metus, dirba specializuotas personalas. Produktų kontrolę tikrina sertifikuotos kokybės kontrolės įstaigos bei akylūs klientai. Gaminant medines konstrukcijas statybos aikštelėje dažnai spaudžia terminai, prastas oras, netinkamos darbo sąlygos.

Medinės stogo konstrukcijos yra įtrauktos į „Reglamentuojamų statybos produktų sąrašą“ ir jų gamybai yra taikomos standarto LST EN 14250 „Medinės konstrukcijos. Gaminių reikalavimai, taikomi surenkamoms santvaroms naudojant štampuotus metalo lakšto tvirtiklius“ reikalavimai, gaminiui išduodama Eksploatacinių savybių deklaracija, o pats gaminys ženklinamas CE ženklu.

Medinių stogo konstrukcijų gamyba prasideda nuo kokybiškos medienos atrinkimo ir tinkamo apdirbimo. Medinių santvarų gamybai, vadovaudamasi Europos statybos techniniu reglamentu, gamyklos naudoja tik džiovintą kalibruotą graduotą C24 klasės medieną. Kalibruota mediena apipjaunama iš keturių pusių specialiomis obliavimo staklėmis. Tokių medžiagų matmenys yra itin tikslūs: jeigu įprasta, nekalibruota mediena gali turėti maždaug 5-16 mm nuokrypį, kalibruotos medienos nuokrypis siekia vos 1 mm. Mediena kalibruojama jau išdžiovinta.

Individualaus namo medinių konstrukcijų statyboje naudojama tik kalibruota mediena. Tai užtikrina statinio ilgaamžiškumą. Iš kalibruotos medienos sudarytas medinis konstruktyvas yra stabilesnis ir tikslesnis, todėl kokybiškesnis. Nuo to konstruktyvo tikslumo ir stabilumo priklauso ir šiluminių, izoliuojančių bei kitų medžiagų pritaikymo statiniui kokybė. Kuo tikslesnis medinis karkasas, tuo lengviau prie jo kokybiškai pritvirtinti jį dengiančias medžiagas.

Kai prie medinio karkaso yra tvirtinamos tokios medžiagos kaip OSB plokštės, medinių detalių tikslumas yra ypač svarbus, todėl jos turi būti kalibruotos. Taip pat kalibruoti medieną būtina, kai iš jos gaminamas stogo pagrindas: jeigu pagrindas bus nelygus, uždengus jį skarda, ši braškės kaskart papūtus stipresniam vėjui.

Medinių santvarų projektavimas

Medinių konstrukcijų projektavimas Lietuvoje ilgą laiką buvo vykdomas rankiniu būdu. Projektuojant stogo konstrukcijas tokiu būdų dažnai nėra galimybių rasti optimaliausius sprendimus, priimami per dideli atsargos koeficientai, todėl stogo konstrukcijos dažnai būna masyvesnės nei reikėtų. Tradiciniu būdu suprojektuotų medinių konstrukcijų sujungimo būdai nėra aiškiai apibrėžti projektuose ir dažnai paliekami statybininko nuožiūrai.

Šiuolaikinis projektavimo procesas keičiasi, konstrukcijos projektuojamos automatizuotu būdu, tiksliai apskaičiuojant optimaliausias laikančiąsias charakteristikas ir ekonomišką medžiagų išeigą. Prieš kelioliką metų Lietuvą pasiekusi MiTek medinių konstrukcijų gamybos technologija, pakeitė ir medinių konstrukcijų projektavimo tradicijas. Stogo konstrukcijų projektavimui šiandien yra dažnai naudojama automatizuota trimatė projektavimo programa RoofCon.

Europinių normų ir standartų reikalavimai yra įdiegti į automatizuotą projektavimo sistemą ir atitinka jų reikalavimus. Programos RoofCon pagalba galima įvairiapusė projektuojamosios konstrukcijos skaičiavimo ir projektavimo analizė, trimatis stogo konstrukcijų atvaizdavimas, užtikrinamas turimos medienos optimalus panaudojimas gamyboje, tiksliai apskaičiuojamos medžiagų išeigos.

Medinių santvarų gamyba – MiTek technologija

Mansardinio stogo santvaros inovatyvi statyba www.santvaros.ltNaudojant MiTek technologiją medinės santvaros gaminamos medines konstrukcijas sujungiant dygiuotomis plokštelėmis. Dygiuotas jungimo plokšteles gaminamos iš galvanizuoto mažaanglio plieno ir užtikrina patikimą jų antikorozinę apsaugą.

Santvarų gamybai naudojamas specialus didelės jėgos presas, kuris tolygiai iš abiejų pusių sujungia santvaros elementus į vieną standų mazgą. Pasaulyje ši technologija jau naudojama daugiau kaip 50 metų ir paplitusi daugiau nei 110 šalių.

Siekiant apsaugoti pagamintas santvaras nuo kenkėjų, grybelio bei kelis kartus prailginti medienos eksploatacijos laiką, jos yra impregnuojamos antiseptikais. Santvaros yra mirkomos pramoninėje vonioje arba apipurškiamos. Užtikrinant priešgaisrinius stogo konstrukcijų reikalavimus santvaros yra impregnuojamos sertifikuotu antipirenu. Impregnuotos santvaros atitinka B-s2, d0 degumo klasę, pagal LST EN 13501-1 standarto reikalavimus.

Statybinės medienos impregnavimui statybos aikštelėje dažnai nėra skiriamas ypatingas dėmesys, gamybos sąlygos neleidžia šio proceso atlikti kokybiškai, o nuolatinis skubėjimas lemia atmestiną požiūrį į šį svarbų medienos paruošimo procesą.

Kaip gamykliniu būdu gaminamos santvaros gali padėti sutaupyti?

Norint, kad Jūsų stogas būtų kokybiškas, ekonomiškas ir ilgai tarnautų, visų pirma reikia rasti optimalius konstrukcinius sprendimus, naudoti tik kokybiškas medienos žaliavas, užtikrinti geometrinį konstrukcijų tikslumą bei greitai jas sumontuoti statybos aikštelėje. Visas šias galimybes šiandien užtikrina gamyklinis santvarų gamybos būdas.

Projektavimo  ir sąmatų rengimo procesas naudojant automatizuotas projektavimo programas yra labai spartus ir tikslus. Per kelias dienos po užklausimo Jums yra pateikiamas išsamus konstrukcinis projektas su 3D stogo konstrukcijų vizualizacija, detalus medžiagų sąrašas ir santvarų gamybos sąmata.

Būtina pažymėti, kad individualaus namo stogo konstrukcijoms pasirenkant medines santvaras, atsiriša architekto ir užsakovo galimybės laisvai planuoti vidines namo erdves. Didžiausias gegnių perdengiamas atstumas – 6 m, o santvaros leidžia be atraminių sienų perdengti praktiškai bet kurį standartinių išmatavimų namą.

Medines stogo santvaros individualiems namams Inovatyvi statybaNaudojant santvaras dažnai sumažėja ir pagrindinių namo konstrukcijų kaina, atsisakoma nešančių sienų, kolonų, sijų ir kt. būtinų konstrukcijų gegnių atveju.

Santvaros gamykloje gali būti pagamintos per kelias savaites, pristatytos ir sumontuotos statybos aikštelėje vos per vieną dieną. Tokios stogo konstrukcijos nebraškės, ilgai tarnaus, o dažnai tiksliai suprojektuotos stogo konstrukcijos bus pigesnės nei tradiciniu būdu gaminamos konstrukcijos statybos aikštelėje.