Statybinė mediena. Kaip teisingai pasirinkti?

Konstrukcine statybine mediena Inovatyvi statyba

Mediena yra gana populiari ir dažnai naudojama statybinė medžiaga. Tinkamas statybinės medienos parinkimas gali lemti namo ilgaamžiškumą, o priimtas skubotai – ateityje kelti nemažai rūpesčių ir papildomų išlaidų, tad kaip neapsigauti ir pasirinkti tinkamą medieną statybai?

Mediena rūšis, amžius ir drėgnumas

Ko gero, vienas svarbiausių klausimų renkantis medieną – kokios rūšies medį pasirinkti? Vienas iš ekonomiškiausių statybinės medienos pasirinkimų yra eglė ir pušis. Būtent šių spygliuočių medienoje esantys sakai suteikia patvarumo ir leidžia ją ilgai eksploatuoti net atšiauriomis oro sąlygomis. Vis dėlto prieš pasirenkant medieną reikėtų apsvarstyti, ar sugebėsime užtikrinti jai reikalingą sausą eksploatacijos aplinką.

Kitas ne mažiau svarbus statybų aspektas – medžio amžius, kartu atskleidžiantis ir medienos kietumą bei tankį. Vėsios oro sąlygos rieves sutankina, tad mediena tampa atsparesnė išorės poveikiui ir temperatūros svyravimams, taip sustiprindama statinį. Nors medžio amžius daro įtaką statybų kokybei, ne mažiau svarbu užtikrinti, kad nusižiūrėta mediena būtų sausa.

Kasmet besipildantį rievių skaičių galima vadinti ne tik laiko, bet ir tvirtybės indikatoriumi, ypač jei šios išsidėsčiusios tankiai. Visgi pasirinkus sudrėkusią medieną, rievės tvirtumo užtikrinti nesugebės. Dėl lengvai pasiekiamų maisto medžiagų mediena praras atsparumą kenkėjams, bus linkusi skilinėti, o iš drėgnos medienos pastatytas namas, tikėtina, laikui bėgant šiek tiek susmegs. Rekomenduojamas absoliutus medienos drėgnumas – ne didesnis nei 18 procentų.

Kuo skiriasi kalibruota mediena nuo paprastos pjautinės medienos?

Kalibruota mediena yra tikslesnio pjūvio nei paprasta pjautinė, nes ji obliuojama keturpusėmis obliavimo staklėmis. Kalibruota mediena labai retai būna nedžiovinta. Kadangi jos esmė tikslūs matmenys, o nedžiovinta mediena daugeliu atvejų džiūdama deformuojasi, todėl nėra prasmės žalią medieną kalibruoti.

Kalibruota mediena daugiausia yra naudojama karkasinių namų statyboje. Karkasą žymiai lengviau konstruoti, kai matmenys yra tikslūs. Kalibruota mediena rečiau, bet taip pat naudojama stogo medienai, ypatingai kai dedama skardinė danga. Šiuo atveju žymiai lengviau suformuoti lygų paklotą ir išvengti skardos tarškėjimo ir kitų nemalonumų.

Kalibruota – graduota mediena

Kalibruota mediena – tai itin tikslių matmenų konstrukcinės paskirties mediena. Ši mediena dar gali būti ir graduota (išrūšiuota pagal stiprumo klases). Tai reiškia, kad kiekvieno tašo stipruminės savybės yra įvertintos atsižvelgiant į atsparumą lenkimui, tempimui, slėgimui, taip pat įvertinami tokie parametrai kaip elastingumas, tankis bei šakotumas.

Lietuvoje kalibruota mediena dažniausiai sutinkama trijų stiprumo klasių: C-16, C-18 ir C-24. Kiekvienas tašas yra ženklinamas atitinkamo stiprumo ženklu. Paprasta dvigubo pjovimo mediena nėra rūšiuojama pagal stiprumą. Tai reiškia, kad du iš pirmo žvilgsnio vienodi tašai gali atlaikyti visai skirtingas apkrovas, todėl tokią medieną naudoti ten, kur veikia didelės apkrovos – pakankamai rizikinga.

Kalibruota mediena, kad atitiktų savo savybes, visų pirma turi būti ne didesnės nei 18 – 20 % drėgmės. Stipruminis rūšiavimas atliekamas vizualiniu arba mašininiu būdu.

Nepriklausomai nuo rūšiavimo metodo, galiausiai būtina nustatyti statybinės medienos stiprumo klasę kartu su kita svarbia informacija ir paženklinti kiekvieną medienos gaminį atskirai. Pasaulyje egzistuoja daug įvairių stiprumo standartų, Europos Sąjunga yra nustačiusi visoms šalims narėms vienodas stiprumo klases, t.y. C – klases, kurių minimalūs kriterijai yra pateikti šioje lentelėje:

Standartas

EN 1912

C14 C16 C18 C22

 

C24 C27 C30 C35 C40
Atsparumas lenkimui

N/mm2

14 16 18 22 24 27 30 35 40
Atsparumas tempimui

N/mm2

8 10 11 13 14 16 18 21 24
Atsparumas slėgimui

N/mm2

16 17 18 20 21 22 23 24 26
Elastingumo modulis

KN/mm2

7 8 9 10

 

11 12 12 13 14
Tankis

Kg/m3

290 310 320 340 350 370 380 400 420

Be stiprumo klasės, ant kiekvieno medienos produkto turi būti pažymėta: medienos rūšis, stipruminio rūšiavimo standartas, gamintojo identifikavimo numeris ir sertifikavimo firmos identifikavimo numeris. Be to, medienos gaminiams Europos Sąjunga yra sukūrusi  CE  saugumo ženklą, ir nuo 2007 m. rugsėjo 1 d. visos statybose naudojamos konstrukcijos privalės turėti  CE-  ženklą.